Diós-mazsolás samosa tálalva

Diós-mazsolás samosa

A samosa általában sós formájában ismert, de az édes változatok is népszerűek – különösen ünnepi alkalmakkor. A diós-mazsolás samosa gazdag, édes ízvilága a baklava és a töltött rétes hangulatát idézi, mégis teljesen új élményt nyújt. A dió és mazsola párosítása már a keleti desszertek alapja – ez a verzió ropogós tésztába csomagolva hozza vissza a hagyományos ízeket. Minden falat egy édes, fűszeres élmény. Tipp: ha különlegessé tennéd, keverhetsz a töltelékhez egy kevés narancshéjat vagy szerecsendiót is. Fontos, hogy a tésztát szorosan zárd le, hogy a mézes töltelék ne szivárogjon ki sütés közben.

Előkészület 20 perc
Elkészítés 20 perc
Teljes 40 perc
1380 Kcal
Facebook
Twitter
LinkedIn

Hozzávalók

Adagok: 4
150 g Dió (durvára vágott)
100 g Mazsola
3 ek. Méz
1 tk. Őrölt fahéj
1 tk. Vaníliakivonat
30 g Zsemlemorzsa
2 ek. Olvasztott vaj (töltelékhez)
6 db Leveles tészta vagy samosa tészta
500 ml Olaj (sütéshez)

Bevásárló kosár ikon Bevásárló lista (0)

    Allergén információ
    GluténGlutén

    Elkészítési Lépések

    1

    A diót durvára vágjuk, a mazsolát forró vízben 5 percig áztatjuk, majd leszűrjük. Ez segít, hogy a mazsola puhább legyen és ne szívja ki a tészta nedvességét.

    A diót ne vágd túl apróra, mert elveszti a ropogósságát. A mazsola áztatásához használhatsz rumot vagy narancslét is a még intenzívebb ízért.

    2

    Egy tálban keverd össze a diót, mazsolát, fahéjat, vaníliát, mézet, zsemlemorzsát és az olvasztott vajat. Az így kapott töltelék kissé ragacsos lesz, de jól formálható.

    A tölteléket alaposan keverd össze, hogy minden hozzávaló egyenletesen eloszoljon. Ha a töltelék túl száraz, adj hozzá még egy kevés olvasztott vajat vagy mézet.

    3

    A tésztalapokat hosszúkás csíkokra vágjuk. Egy evőkanálnyi tölteléket helyezünk a csík végére, majd háromszög formára hajtogatjuk. A széleket nedves ujjal nyomjuk össze, hogy ne nyíljon szét.

    A tésztacsíkokat egyenletes méretűre vágd, hogy a samosák egyformák legyenek. A széleket alaposan nyomd össze, hogy a töltelék ne folyjon ki sütés közben.

    4

    Egy mély serpenyőben vagy lábasban felhevítjük az olajat. Helyezd bele a samosákat óvatosan, ne zsúfold túl, mert lehűti az olajat.

    Az olaj legyen elég forró, de ne túl forró, mert a samosák kívül megégnek, belül pedig nyersek maradnak. Ha túl sok samosát teszel egyszerre az olajba, az lehűti az olajat, és a samosák megszívják magukat olajjal.

    5

    Süsd a samosákat aranybarnára, oldalanként 2-3 perc alatt. A cukros töltelék miatt figyelj rá, nehogy megégjenek.

    A samosákat folyamatosan forgasd, hogy egyenletesen süljenek. Ha a samosák túl gyorsan barnulnak, vedd lejjebb a lángot.

    6

    Szedjük ki őket papírtörlőre, hogy a felesleges olajat felitassa. Langyosan a legfinomabb, de hidegen is élvezetes.

    A papírtörlő segít eltávolítani a felesleges olajat, így a samosák kevésbé lesznek zsírosak. Tálalhatod porcukorral megszórva vagy vaníliafagyival.

    7

    Tipp: A zsemlemorzsa felszívja a töltelék nedvességét, így nem áztatja el a tésztát. Ne hagyd ki!

    Ha nincs zsemlemorzsád, használhatsz darált kekszet is.

    8

    Ha szeretnéd sütőben készíteni, kend meg olvasztott vajjal a tetejüket, és 200°C-on süsd 20-25 percig, amíg aranybarnák nem lesznek.

    A sütőben sült samosák kevésbé zsírosak, mint a serpenyőben sült változat. A sütés előtt szórd meg a samosák tetejét szezámmaggal vagy mákkal.