Pisztáciás-rózsavizes Stollen szeletelve, porcukorral megszórva

Pisztáciás-rózsavizes Stollen

A klasszikus német Stollen sütemény újragondolt változata ez a pisztáciás-rózsavizes verzió, amely keleti ízvilágával különleges helyet foglal el az ünnepi desszertek között. Míg az eredeti Stollen főként aszalt gyümölcsökkel és dióval készül, ez a változat az elegancia jegyében a pisztácia és a rózsavíz párosára épít. A rózsavizet már az ókori Perzsiában is használták édességek ízesítésére, és a mai napig a közel-keleti konyha egyik különleges alapanyaga. A rózsavíz illata sütés közben betölti a konyhát, és különösen jól harmonizál a vajjal és pisztáciával készült tésztával. A sikeres végeredményhez fontos, hogy a rózsavizet ne adagoljuk túl – elegendő néhány evőkanál, hogy kifejtse aromás hatását. Tipp: a pisztáciát pirítsd meg enyhén használat előtt, így még intenzívebb lesz az íze. Ez a Stollen ideális választás elegáns karácsonyi vacsorákhoz, ajándékként gasztro-rajongóknak, vagy akár egy különleges délutáni tea mellé is. A keleties ízek kedvelőinek garantáltan emlékezetes élményt nyújt.

Előkészület 30 perc
Elkészítés 45 perc
Teljes 1 óra 15 perc
3250 Kcal
Facebook
Twitter
LinkedIn

Hozzávalók

Adagok: 10
500 g Liszt
250 ml Tej
25 g Élesztő
90 g Kristálycukor
200 g Vaj
2 db Tojás
1 tk.
2 ek. Rózsavíz
120 g Pisztácia (hámozott, durvára vágott)
10 g Vaníliás cukor
30 g Porcukor

Bevásárló kosár ikon Bevásárló lista (0)

    Allergén információ
    GluténGlutén
    TejTej

    Elkészítési Lépések

    1

    Langyosítsd meg a tejet, morzsold bele az élesztőt, adj hozzá egy teáskanál cukrot, és hagyd állni 10 percig, amíg habosodni kezd. Ez az élesztő felfuttatásának jele.

    Ügyelj arra, hogy a tej ne legyen túl meleg, mert az elpusztítja az élesztőt. A langyos hőmérséklet az ideális.

    2

    Egy nagy keverőtálban keverd össze a lisztet, kristálycukrot, sót és vaníliás cukrot. Készíts a közepébe egy mélyedést, öntsd bele a felfuttatott élesztős tejet, az olvasztott vajat, a tojásokat és a rózsavizet. Dolgozd össze a tésztát.

    A hozzávalók legyenek szobahőmérsékletűek, így könnyebben összeáll a tészta.

    3

    Gyúrd a tésztát kb. 10 percig, amíg sima, ruganyos állagú lesz. Ha nagyon ragad, adj hozzá kevés lisztet, de csak fokozatosan. A jól gyúrt tészta elválik a kéztől és az edénytől.

    A tészta gyúrása fontos lépés, ne hagyd ki! Ha géppel gyúrod, figyelj, hogy ne melegedjen túl a tészta.

    4

    Takarva keleszd meleg helyen 1 órát, amíg duplájára nő. Közben vágd durvára a pisztáciát, és készítsd elő a többi hozzávalót.

    A kelesztéshez tegyél egy tál forró vizet a sütő aljába, és a tésztát a rácsra. A pára segít a tésztának megkelni.

    5

    Ha megkelt, enyhén lisztezett felületen gyúrd át a tésztát, majd dolgozd bele a pisztáciát. Fontos, hogy egyenletesen oszlasd el a tésztában, hogy minden szeletbe jusson.

    A pisztáciát gyúrd bele óvatosan, hogy ne törjön össze teljesen.

    6

    Nyújtsd ki téglalap alakúra, majd hajtsd össze úgy, hogy egy oldalon kis domborulat maradjon – ez adja meg a stollen formáját. Helyezd sütőpapírral bélelt tepsibe, és takard le 30 percre kelni.

    A formázásnál figyelj, hogy ne legyen túl szoros a hajtás, mert a tészta még kelni fog.

    7

    Melegítsd elő a sütőt 180°C-ra. Süsd a stollent 40–45 percig, amíg szép aranybarna lesz. Tipp: ha a teteje túl gyorsan barnul, fedd le alufóliával a sütés második felében.

    A sütési idő függ a sütőtől, ezért figyelj rá! Ha nagyon barnul, vedd lejjebb a hőfokot.

    8

    A még meleg süteményt kend meg olvasztott vajjal, majd szórd meg porcukorral. Teljes kihűlés után szeleteld – így lesz tökéletes az állaga és az íze.

    A vajjal való megkenés és a porcukor réteg segít megőrizni a stollen nedvességét.